Przydatne linki

Szlak rowerowy – czerwony

Szlak czerwony

Szlak rowerowy czerwony – okrężny, stopień trudności lekki, długość 9,5 km Trasa: Alwernia; Ośrodek “Skowronek” – Poręba Żegoty; kościół, zespół pałacowo parkowy – Brodła; Skałki Gałdynowskie- Alwernia; Ośrodek “Skowronek”:

1. Ośrodek Wypoczynkowy “Skowronek”

Strzeżone kąpielisko i wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków , kort tenisowy, pole biwakowe, kawiarnia, parking. Czynny codziennie przez całe lato. Tel.(012) 283-13-45 lub (012) 283-18-79

2. Leśniczówka “Poręba” w Alwerni

Pięknie położona w środku lasu. Bardzo często goszczą tu sarny, zające, bażanty, kuny i lisy.

3. Poręba Żegoty, kościół p.w. św. Małgorzaty i św. Marcina

Pierwotny kościół wzmiankowano już w latach 1325-1327. Obecny na miejscu drewnianego zbudowano w 1762 r. z fundacji właściciela wsi Franciszka Szwarcenberga- Czernego. Świątynia została rozbudowana po roku 1898 według planów znanego krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Kościół jednonawowy z wieżą zakończoną baniastym hełmem. We wnętrzu zasługują na uwagę marmurowe ołtarze z około połowy XVIII wszlak rowwrowy czerwonyieku., pochodzące z katedry na Wawelu oraz barokowe wyposażenie. Zachowały się tu obrazy: Michała Stachowicza i Wojciecha Eliasza.

4 Mauzoleum Szembeków

Mauzoleum rodziny Szembeków, murowane, 1921 -1922, architekt Tadeusz Stryjeński

5 i 6. Pałac Szembeków z XVII i drugiej połowy XVIII wieku oraz zabytkowy park krajobrazowy

Była to siedziba Korycińskich (Krzysztof Koryciński był fundatorem klasztoru O.O Bernardynów w Alwerni), później Szwarcenbergów-Czernych, wreszcie Szembeków. Uległ spaleniu w 1945 roku, obecnie większość zabudowań w ruinie. Założenie pałacu wraz z oficynami ugrupowane jest wokół czworobocznego dziedzińca. Pałac zajmuje część centralną założenia, jest parterowy z filarowo-arkadowym portykiem od frontu. W trójkątnym przyczółku zachowały się resztki stiukowej dekoracji z herbami Szembeków i Wielopolskich. Pierwotnie wyodrębniał pałac od oficyn wysoki dach mansardowy. Przy pałacu znajduje się Park Krajobrazowy, rozplanowany przed 1848 rokiem. W parku należy zwrócić uwagę (zaraz przy wjeździe od strony kościoła i przystanku autobusowego) na klasycystyczne w formie mauzoleum Szembeków, wzniesione w latach 1920-1922 według projektu architekta Karola Stryjeńskiego, z oryginalnym posągiem Matki Boskiej unoszącej ku górze Dzieciątko.

7. Dęby – pomniki przyrody

Opuszczając ruiny pałacu przejeżdżamy obok dawnych zabudowań folwarcznych. Powyżej pałacu, przy tzw. Czarnej alei stoją olbrzymie dęby, liczące ok.600 lat

8. Gaudynowskie Skały

Położone w dolinie potoku Brodło między Brodłami a Porębą Żegoty. Jest to grupa skał jurajskich, którą ze względu na oryginalne kształty uznano za pomnik przyrody. Radzimy zwrócić uwagę na rzadko spotykane kwitnące okazy bluszczu Skały podzielone są głębokim i szerokim wąwozem. Odnaleźć tu można wiele roślin skalnych. Gaudynowskie Skały to wymarzony teren na rekreację i wypoczynek w bliskości z nieskażoną przyrodą.

9. Źródło

Wypływa z brzegu potoku Brodło. Woda zdatna do picia, bardzo smaczna. Na potoku Brodło utworzono zalew “Skowronek”. Gaudynowskie Skały i źródełko są obok arkozy kwaczalskiej i źródełka w Regulicach eksponatami Ekomuzeum osobliwości geologiczno-przyrodniczych Jury.