Przydatne linki

Szlak rowerowy- Greenway

Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway to szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 700-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Począwszy od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński i Beskidy (od Krakowa. przez Alwernię, Oświęcim, Pszczynę, Bielsko Białą, Ustroń, Skoczów do Cieszyna), szlak przedostaje się do Czech na Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii. Zielony szlak Kraków – Morawy – Wiedeń stanie się w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie.
Rejon Alwerni:
Obiekty zabytkowe i przyrodnicze obok, których przebiega szlak Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway na odcinku Wygiełzów – Alwernia –Tenczynek

Skansen w Wygiełzowie

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie skupia na swoim terenie przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski. jest tu zagroda wiejska obejmująca dom mieszkalny połączony z oborą, stajnią stodołą i spichlerzem.Jednym z najciekawszych obiektów jest kościół przeniesiony z Ryczowa pochodzący z XVI wieku i dzwonnica z Nowej Góry z 1770 roku.

Ruiny Zamku Lipowiec

Wybudowana w XIII wieku i przebudowana wielokrotnie warownia w swoim czasie służyła za więzienie. Poczynając od końca XIII wieku zamek powoli stawał się ruiną i w takiej postaci możemy go dzisiaj oglądać. Składa się on z trzech zasadniczych elementów: zespołu zabudowy zamku górnego zgrupowanego wokół niewielkiego dziedzińca, zespołu przedbramia rozlokowanego na spadku terenu na południe od zamku górnego i przedzamcza rozciągającego się na południowy wschód od zamku górnego. Z wieży zamkowej roztacza się wyjątkowo piękna panorama. Widać pobliskie wzniesienia, malowniczą dolinę Wisły oraz wzniesienia Karpat Zewnętrznych a w oddali Tatr.

Platforma widokowa na Kamionce w Kwaczale

W Kwaczale w Kamionce Małej, znajduje się wspaniały punkt widokowy. Z najwyższego miejsca w okolicy można podziwiać piękno otaczającego krajobrazu zarówno od strony północnej jak i południowej.

Wąwóz Simota w Regulicach

W wąwozie na potoku o tej samej nazwie znajdują się dwa stawy. Dawniej mieścił się tu ośrodek wypoczynkowy. Obecnie pozostały po nim zabudowania i domki kempingowe. Jest to bardzo malownicze miejsce

.Platforma widokowa na Grzmiączce w Regulicach

W Regulicach na wzgórzu Grzmiączka znajduje się ufundowany przez mieszkańców wsi na zakończenie tysiąclecia Krzyż Milenijny. Oświetlony jest widoczny również nocą. Roztacza się stąd wspaniały widok na całą okolicę.

Zespół klasztorny O O. Bernardynów w Alwerni

Barokowy kościół i klasztor oo. Bernardynów w Alwerni słynie jako ośrodek kultu Pana Jezusa Ecce Homo. Łaskami słynący obraz znajduje się w ołtarzu specjalnej kaplicy kościoła pw. Stygmatów św. Franciszka. Zgodnie z tradycją , w niedzielę oktawy uroczystości Bożego Ciała w Alwerni odbywa się sławny odpust poświęcony czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana, tzw. „ Strzelanka Alwernijska ”

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Najstarsze w Polsce, dostępne do zwiedzania Muzeum Pożarnictwa. Powstało ono 4 maja 1953 roku. Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne z lat 1910-1913, „mercedes” z 1926 roku, „polski fiat ”z 1936 roku, fiat typu 621 L z 1938 roku i dodge z 1942 roku.

Zabytkowy zespół urbanistyczny Alwernia Rynek

To niezwykle malownicze miejsce. Stary stosunkowo duży Rynek jest jednocześnie pięknie utrzymanym parkiem z dominującą grupą starych dębów. Uroku dopełniają XVII- i XVIII- wieczne drewniane domy z podcieniami. Ulica z Rynku prowadzi do kościoła i klasztoru. Nieopodal rynku znajduje się leśniczówka, murowana z początku XX wieku, w której obecnie mieści się przedszkole.

Platforma widokowa w Grojcu

W Grojcu na wzniesieniu przy autostradzie znajduje się punkt widokowy, skąd można obserwować całą okolicę. Rozpościera się stąd widok z jednej strony na nowoczesną architekturę kopuł RMF FM, z drugiej na zabytkowy zamek Tęczyn w Rudnie

Kopuły RMFszlak rowerowy Greenway

Na terenie Nieporazu, przy autostradzie A 4 znajduje się Park Turystyki i Rozrywki. Jest to inwestycja na miarę XXI wieku, prowadzona nowymi przyszłościowymi technologiami. Składa się na nią 13 kopuł połączonych ze sobą korytarzami, co daje 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największa kopuła ma 50 metrów średnicy i 25 metrów wysokości.

Puszcza Dulowska

Mieści się w Niecce Dulowskiej w granicach Tęczyńskiego Parku Krajobrazowego. Stanowi kompleks leśny o pow. ok. 1300 ha. Można tu spotkać większość podstawowych gatunków drzew, wśród których dominuje sosna. Z okazałych drzew pochodzenia obcego na uwagę zasługuje dąb czerwony, liczne rodzaje krzewów, mchów i grzybów. Można spotkać dziką zwierzynę: jelenia, sarnę, daniela.

Ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie

Zamek wybudowano ok. roku 1350 na wzniesieniu 411 m n.p.pm., a następnie kilkakrotnie go przebudowywano. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Po pożarze w roku 1718 nie został już odbudowany. Zachowały się częściowo wieże obronne z resztkami zabudowań.